Urządzasz kuchnię i zastanawiasz się, co wybrać na blat kuchenny. Jakie rozwiązanie będzie najbardziej trwałe i efektowne? Poniżej przedstawiam kilka propozycji.
Konglomerat kwarcowy
To połączenie naturalnych minerałów granitu, pisaku kwarcowego i żywicy. Dodatek jonów srebra zapewnia właściwości antybakteryjne, dlatego doskonale nadaje się jako materiał na blat do kuchni czy łazienki.
- bardzo trwały i odporny na wysoką temperaturę, promieniowanie UV, ścieranie, zarysowania i zaplamienia
- kwasoodporny (sok z cytryny pozostawia ślad np. na marmurze)
- dostępny w różnych wzorach i kolorach
- charakteryzuje się niską nasiąkliwością wody
- bezspoinowe łączenie np. blatu z parapetem czy ze zlewozmywakiem
- lżejszy od kamienia naturalnego (nawet o 20% od granitu), więc nie obciąża tak bardzo szafek kuchennych
Spiek kwarcowy
Spiek kwarcowy to tzw. wielforomatowe płytki ceramiczne powstałe z naturalnych materiałów (mieszanka kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych oraz pigmentów ceramicznych), które są odpowiednio sprasowane i wypalane w temperaturze 1200 ºC. Spieki kwarcowe dostępne są w wielu wzorach i kolorach, imitują naturalny kamień i dostępne są w wielkich formatach – nawet do 3m! Istnieje możliwość wyboru grubości płytek – 3mm, 6 mm, 12mm do 20 mm. Umożliwiają wykończenie wnętrza na bardzo wysokim poziomie, wprowadzając odrobinę luksusu.
- bardzo trwały i odporny na wysoką temperaturę, promieniowanie UV, ścieranie, zarysowania i zaplamienia
- kwasoodporny (sok z cytryny pozostawia ślad np. na marmurze)
- dostępny w różnych wzorach i kolorach
- charakteryzuje się niską nasiąkliwością wody
- twardy i wytrzymały materiał ale jednocześnie bardziej kruchy niż konglomerat (nie posiada w swoim składzie żywicy jak konglomerat)
- lżejszy od kamienia naturalnego
Granit
Wybierając granit decydujemy się na ponadczasowe, trwałe i eleganckie wykończenie. Minusem jest duży ciężar, który wymaga dodatkowego wzmocnienia konstrukcji szafek kuchennych. Granit należy impregnować raz do roku.
- odporny na zarysowania
- odporny na wysoką temperaturę
- odporny na kwasy
- wrażliwy na niektóre związki chemiczne
- cechuje się małą nasiąkliwością
- wysoka cena
- bardzo ciężki
Marmur
Marmur jest najmniej polecaną opcją na blaty kuchenne. Wchłania wodę oraz pozostawia ślady po winie, kawie czy np. cytrynie. Należy o niego wyjątkowo dbać, a i tak mogą pozostać ślady po użytkowaniu.
- charakteryzuje się dużą nasiąkliwością
- pozostawia ślady po winie, kawie, cytrynie
Drewno
Blat drewniany to ponadczasowe i trwałe rozwiązanie do kuchni. Nadaje naturalny charakter i doskonale łączy się z frontami. Wybierając blat z drewna należy zwrócić uwagę na rodzaj drewna – najbardziej solidny będzie dąb. Do innych rodzai należy buk, świerk czy bardziej egzotyczne jak merbau lub mahoń.
Pamiętajmy jednak, że blaty drewniane należy odpowiednio zaimpregnować – do wyboru mamy olej, wosk lub lakier. Najłatwiejszą i najczęściej stosowaną metodą jest olejowanie – wystarczy umyć i osuszyć blat a następnie położyć warstwę oleju. Jeżeli dojdzie do ubytku to można miejscowo zeszlifować fragment blatu, a następnie ponownie zaolejować. W przypadku lakieru należy najpierw zeszlifować dokładnie całą powierzchnię, a następnie pomalować blat. Lakier tworzy twardą powłokę, która zabezpiecza przed wilgocią, jednak w przypadku uszkodzenia miejscowego, konieczne jest zeszlifowanie całego blatu, usunięcie lakieru i ponowne pomalowanie powierzchni.
- trwały i solidny
- zapewnia naturalny efekt
- wymaga odpowiedniej impregnacji, aby zabezpieczy przed wilgocią
- należy uważać przy kontakcie z wodą oraz gorącymi naczyniami
Laminat
Blat laminowany to zdecydowanie najtańsza i najpopularniejsza opcja. Składa się z płyty wiórowej i warstwy wierzchniej, na której naklejony jest laminat. Do wyboru mamy wiele wzorów i kolorów oraz możliwość wykończenia w macie lub połysku. Niestety taki rodzaj blatu należy chronić przed wilgocią w szczególności na łączeniach – powierzchnia szybko pęcznieje i pozostawia nieestetyczne wybrzuszenia.
- niska cena
- duży wybór wzorów i kolorów
- charakteryzuje się dużą nasiąkliwością szczególnie na łączeniach